Skip to main content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

MAT0028 Additional resources - Oliver: Finding Unit Rates

A collection of videos and handouts that students may find helpful

Finding Unit Rates

  • The following PDF describes Unit Rates and how you can determine them.
      
  • It helps with  problems like these ...
       
    • Elsa runs miles in minutes. How many miles does she run per minute?
         
    • Amy bought pounds of rice for . How many dollars did she pay per pound of rice?

Polk State College is committed to equal access/equal opportunity in its programs, activities, and employment. For additional information, visit polk.edu/equity.